Czy do pracy w BIM konieczne jest modelowanie w 3D oraz kojarzące się z nim programy komputerowe? Sama technologia i metodyka pracy wiążąca się z BIM istnieje od przeszło 20 lat, tak więc nie jest to żadną nowiną technologiczną, a mimo to świadomość inżynierów i innych osób zaangażowanych w proces budowy na temat możliwości jakie niesie ze sobą BIM wciąż jest nikła.
Każdy BIM pojmuje trochę inaczej.
Wiele myśli o BIM -ie jedynie w kontekście modelu 3D (modele BIM), jednak to nieprawda!
BIM ma właściwie 3 rozwinięcia.
- Building Information Model
Czyli model informacji o budynku. Innymi słowy, jest cyfrowym opisem cech budynku/konstrukcji i służy jako źródło wiedzy i wszelkich danych o obiekcie, udostępniając je w pełni wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego. Interesariusze są zaufaną podstawą podejmowania decyzji w całym procesie inwestycyjnym i jego funkcjonowaniu, od powstania (stworzenie koncepcji) do rozbiórki (zakończenie cyklu życia budynku).
- Building Information Modelling
BIM to proces kreatywnego generowania i wykorzystywania danych budowlanych podczas projektowania, budowy i eksploatacji. Technologia BIM rozumiana jako proces umożliwia wszystkim zainteresowanym stronom zaangażowanym w inwestycję dostęp do tych samych danych w tym samym czasie poprzez interoperacyjność platform operacyjnych.
Modelowanie jest procesem obejmującym generowanie i zarządzanie cyfrowymi reprezentacjami cech fizycznych oraz funkcjonalnych budowli.
- Building Information Management
Zarządzanie informacją o budynku to tak naprawdę proces organizowania i kontrolowania procesu inwestycyjnego poprzez wykorzystanie parametrów cyfrowego modelu budynku do udostępniania informacji o aktywach w całym cyklu inwestycyjnym.
Czym BIM nie jest?
- BIM to nie tylko model 3D.
BIM to nie tylko model trójwymiarowy. To również cały proces jak i cykl związany z zarządzaniem modelem, a następnie obiektem.
- BIM to nie nazwa oprogramowania.
Technologia BIM nie jest tylko narzędziem informatycznym. To określenie na to, że możemy inwestycje zamodelować w wirtualnej rzeczywistości, wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, ale to oprogramowanie to tylko narzędzie, których na rynku jest bardzo wiele i pozwalające na bardziej lub mniej komfortowe wykorzystanie BIM.
- W BIM wszystko robi się samo.
Niestety nie. W życiu nic samo się nie zrobi i rzeczywiście, wiele rzeczy zostaje przyspieszonych podczas wykorzystania technologii BIM i różnych oprogramowań. Jest możliwość zminimalizowania błędów programowych, jest usprawniona komunikacja pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu inwestycyjnego, potencjalnie jest łatwiejsza weryfikacja modeli, ale praca projektanta, nawet przy zaawansowanych możliwościach technologicznych, NIE jest do zastąpienia.